tisdag 15 september 2015

Hjälpmedel iPad

Syfte: Kunna lätt se och förstå vad som står i en text.

På skolan har vi köpt in både Spellright och Svara Rex från Oribi vilket är de allra bästa hjälpmedlen för stavning just nu. Andreas Palmblad och Christina Jahn har kompetens kring att hitta och utforma just de hjälpmedel Du behöver.

För att få uppläst en text så finns den fantastiska funktionen redan inbyggd i er surfplatta, bara att installera! För att aktivera rösterna, se guiden nedan.

För en guide hur man använder Spell Right och Stava Rex på era Google-dokument, se filmen längst ner. Obs, du måste ladda ner appen Google Chrome först. Därefter använder du sidan http://drive.google.com och skriver dina dokument i. Använd Chrome's "skrivbordsfunktion" så hittar du Spell Right och Stava Rex. Tänk på att du kanske måste öppna själva uppgiften läraren har gett dig på Classroom innan dokumentet dyker upp i Drive.