onsdag 19 augusti 2015

Google-konto och Schoolsoft, iPad

Allra först behöver du ett användarnamn och lösenord till schoolsoft. Det kan vilken lärare som helst göra, eller din mentor. Att be om det via mail går utmärkt. För att logga in så går ni enklast till http://plusgymnasiet.se och trycker på Schoolsoft i menyn. Glöm inte att ändra till "elev". Därefter väljer du ett eget nytt lösenord.

Därefter ska ni även lägga till ert Google-konto med mail, kalender osv. Det gör ni på classroom.google.com . Användarnamnet är samma som schoolsoft sen @plusgymnasietmalmo.se. Till exempel andreas.palmblad@plusgymnaisetmalmo.se. Lösenordet är första gången Edulife12  om du är född den 12e. Edulife5 om du är född den 5e och så vidare. Därefter väljer du ett eget nytt lösenord. Fyll i ditt telefonnummer om den frågar efter sms-kod.

Till allra sist kommer din lärare visa hur man gör för att bli inbjuden till lektionsgruppen på Google Classroom.

Om ni vill så visar även filmen nedan precis hur man gör allting.